Najboljše mesto za branje koristnih informacij

V blog prispevkih boš na koncu vsakega prispevka povabljena, da vsebino poglobiš in predelaš tako, da si zapišeš odgovore (ki so lahko en stavek ali pa cel esej) na vprašanja, ki jih podam na koncu teksta, kot izhodišča za razmislek, raziskovanje, ozaveščanje. Iz množice teh odgovorov te povabim in vodim do tega, da izluščiš en sam stavek, eno glavno misel – misel, ki je zate najpomembnejše sporočilo za določeno tematiko. To sporočilo ni nujno nekaj, kar ti je popolnoma znano in domače. Mogoče bo kdaj znano, kdaj bo pa tudi popolnoma novo zate, čeprav je sporočilo že tičalo v podzavesti in samo čakalo, da ga odkriješ. Zato je praviloma vedno dobro, da to sporočilo čim večkrat slišiš. Le tako se ti bo zapisalo v spomin in s časom zares postalo domače in popolnoma »tvoje«.

Kako napisati sporočilo, da se čim bolj učinkovito in čim hitreje zapiše v možgane? Najboljše, da to zapišeš v obliki avtosugestije. V ta namen le slediš navodilom na koncu vsakega blog prispevka. Pomembno je, da v zapisano avtosugestijo verjameš! Če zate izhodišče, ki ga podam na koncu prispevka ni resnično, ali pa čutiš nek notranji odpor do zapisanega stavka, potem si zapiši svojega. Pri tem ti lahko pomagam, le javi se mi na e-mail s svojim izzivom in željo (info@anjakopaclautar.com). Če si vizualni tip je dobro, da sporočilu zraven besed dodaš grafično podobo. Lahko sama kaj narišeš, ali pa dodaš sprintano sliko, sliko iz časopisa ipd.

Tako pripravljeno sporočilo obesi na mesto, kjer ga vsak dan vidiš. Ena izjemno dobro izbira je kopalnica – listek nalepi na tako mesto, da stavek lahko bereš med tem ko lulaš ali kakaš 🙂 Mogoče se sliši nenavadno, a so v raziskavi ugotovili, da si informacijo prebrano na wc-ju zapomni 62 % ljudi, medtem ko si jo med tistimi, ki jo preberejo na plakatu, zapomni le 16 %. Gre za povezavo med možgani in črevesjem: pogoj za izločanje je sproščenost, sproščenost ja pa tudi stanje, kjer smo najbolj dovzetni za učenje. Z drugimi besedami, v »boj ali beg« stanju se ne moremo ne učiti ne izločati, v stanju sproščenosti pa zelo dobro zmoremo oboje. (Le opomba: to povezavo seveda izkoriščajo pri reklamiranju, zato bodite previdni, kaj na javnih wc-jih berete. Lahko se zavestno odločite, da na javnih wc-jih ne berete reklam.)

Predlagam torej, da tvoja kopalnica postane tvoj avtosugestivni center! Čez nekaj let, ko te bodo znanci vprašali kam hodiš, da si tako osebnostno zrasla, jim boš lahko rekla: “Na wc!” 😀